فصل رویایی «غمارگ» و «غبشهر»/ درخشش روغنی‌ها در آذر

شنبه 8 دی 1397

فصل رویایی «غمارگ» و «غبشهر»/ درخشش روغنی‌ها در آذر

با انتشار عملکرد آذر تولیدکنندگان روغن خوراکی، سال مالی این شرکت‌ها مطابق میل سهام‌داران به پایان رسید. صنعتی بهشهر در ساعت اخیر عملکرد آخرین ماه از سال مالی خود را منتشر کرد. به دنبال عملکرد دلچسب «غمارگ» در این ماه، «غبشهر» نیز عملکرد قابل توجهی را منتشر کرده است. اوج گرفتن تولید در کنار نرخ‌های بالای فروش چشم‌انداز سودآوری قابل توجهی را برای «غبشهر» به وجود آورده است.

37689:

دنیای بورس: عملکرد صنعتی بهشهر در آذر در سامانه «کدال» منتشر شد. این شرکت در آذر موفق به تولید نزدیک به 46 هزار تن روغن خوراکی شده که نسبت به ماه گذشته رشد نزدیک به 4 درصدی را نشان می‌دهد. در بخش نرخ فروش نیز گرچه رشد تنها یک درصدی نرخ فروش را شاهد هستیم اما در گزارش‌های گذشته «دنیای بورس» اهمیت ثبات نرخ در سطوح بالای آن را متذکر شده بود. اگر دولت بتواند کالای اساسی را با ارز 4200 تومانی در یک سال آینده مهیا سازد با نرخ‌های کنونی سودآوری بسیار جذابی را می‌توان صنعتی بهشهر متصور بود. در این خصوص به گزارش «کالبدشکافی سودآوری صنعتی بهشهر در سال 98» مراجعه کنید.

مارگارین نیز عملکرد دلچسبی را منتشر کرده است. تولید مارگارین رشد قابل توجهی را نشان می‌دهد. گرچه عملکرد تولید این شرکت‌ها در آذر را نمی‌توان به یک سال مالی بسط داد اما همین عملکرد ماهانه تلاشی برای جبران مافات تولید این شرکت‌ها در تابستان بوده است؛ این شرکت‌ها در تابستان با توجه به مشکل در تامین ارز دولتی و واردات روغن خام با افت شدید تولید مواجه شدند. «غمارگ» در آذر بیش از 21 هزار تن روغن تولید کرده است. میانگین تولید ماهانه روغن این شرکت در 11 ماه قبل حدود 14700 تن بوده است که رشد نزدیک به 50 درصدی را در آخرین ماه پاییز شاهد هستیم. نرخ فروش گرچه افت حدود یک درصدی را نسبت به ماه قبل تجربه کرده است اما باید توجه داشت همچنان از سطح انتظارات بالاتر است. در خصوص رویه سودآوری تحلیل دقیق‌تری در گزارش‌های آتی ارائه می‌شود. مارگارین به ازای هر سهم در 9 ماه نخست سال بیش از 50 تومان هزینه مالی پرداخت کرده است که اگر شرکت با نقدینگی که در ماه‌های اخیر به دست آورده در صدد کاهش بار هزینه‌های مالی باشد می‌توان به تحول قابل توجه سودآوری این شرکت در دوره‌های آینده امیدوار بود.  

 

ارسال نظرات